Rappe.pl

Jak objawia się choroba alkoholowa?

Alkohol można pić towarzysko i jeśli pijemy rzadko, to nie ma w tym nic złego jeśli pijemy przy okazji szczególnych spotkań towarzyskich. Jeśli jednak zaczynamy pić coraz częściej a alkohol nas odpręża i powoduje, że czujemy się lepiej, jeśli sami szukamy okazji do wypicia to są to sygnały mówiące o tym, że nasze picia wymyka się spod kontroli. Zastanawiamy się czy już przekroczyliśmy tę cienką granicę.

Jakie są objawy uzależnienia?

Kiedy picie alkoholu stało się uzależnieniem? Czy już jesteśmy po tej drugiej stronie? Odpowiedź jest pozytywna jeśli pojawia się szereg następujących objaw:

Odczuwamy silną natrętną wręcz potrzebę napicia alkoholu, czyli występuje tzw. głód alkoholowy, który jest jednym z głównych mechanizmów wywołujących nawrót choroby.

Kontrolowanie picia staje się niemożliwe, ponieważ brakuje nam silnej woli; osoby, które nie mają problemów z alkoholem potrafią kontrolować ilość wypijanego alkoholu, wiedzą w jakich okolicznościach mogą wypić, ile i z kim. Natomiast jeśli chodzi o alkoholików to wygląda to tak, że osoby te piją na umór i nie potrafią przestać.

Zaczynamy pić żeby nie dopuścić do kaca a także pojawiają się objawy abstynencyjne (kac, kac moralny, stany lękowe). Osoba uzależniona odczuwa dokuczliwie, kiedy alkohol przestanie działać. Dochodzi do sytuacji w której musimy wypić alkohol, by móc poprawnie funkcjonować.

Kolejnym objawem jest zwiększona tolerancja na alkohol, zaczynamy mieć tzw. silną głowę. Nasze życie zaczyna się koncentrować wokół picia, pijemy mimo że wiemy jakie to ma skutki dla naszego zdrowia.

Gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm jest chorobą, którą można skutecznie leczyć. W wielu polskich miastach znajdziemy ośrodki do których mogą się zgłaszać alkoholicy. W Krakowie można zgłosić się tutaj mctu.pl. Jeśli zależy nam na tym, by przezwyciężyć chorobę alkoholową będziemy potrzebowali dużej determinacji i samozaparcia- bez tego się nie uda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *