Rappe.pl

Mechanik samochodowy – kim jest i czym się zajmuje?

Mechanik samochodowy to profesjonalista, do którego zgłaszamy się z wszelkimi usterkami samochodu. Jego praca jest bardzo ważna i w dużej mierze to on właśnie dba nie tylko o sam samochód. Przede wszystkim także nasze poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dlaczego praca mechanika jest tak ważna? Wejdź i sprawdź najlepszych mechaników w Krakowie!

Kim jest mechanik samochodowy?

Mechanik samochodowy to pracownik fizyczny, który zajmuje się głównie naprawą samochodów. Przede wszystkim jego zadaniem jest dokonywanie oceny ich stanu technicznego. Zajmuje się kompleksową obsługą w zakresie regulacji różnych parametrów pojazdów. Mechanik samochodowy w Krakowie może pracować z różnymi markami samochodów lub specjalizować się tylko w jednej. Działa w pełnym zakresie napraw samochodowych lub koncentruje się wyłącznie na jednym obszarze.

Osoba zatrudniona na stanowisku mechanika ma za zadanie kontrolować sprawność pojazdu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek usterki to podejmuje działania dążące do ich wyeliminowania. Jego główny zakres obowiązków to zdecydowanie wykonywanie wysokiej jakości usług. Szczególnie w zakresie naprawy wybranych elementów pojazdu, np. silnika, układu zawieszenia czy też kontroli. Co więcej, usprawniania działania konkretnych modeli samochodów. Jest to zależne od przydzielonych przez przełożonego zadań. Jakie można wyróżnić obowiązki dobrego mechanika w Krakowie?

  • ocena stanu technicznego,
  • montaż i demontaż zespołów i układów samochodowych,
  • regulacja układów mechanicznych,
  • wymiana zużytych lub zepsutych części,
  • wykrywanie wad i uszkodzeń w pojazdach,
  • konserwacja podwozia,
  • wymiana płynów.

Jaki powinien być mechanik samochodowy?

Pracodawcy wymagają u dobrego mechanika przede wszystkim zdolności manualnych. Szczególnie takich potwierdzonych np. podczas praktyk zawodowych, oraz doskonałej znajomości budowy pojazdów. Najważniejsza jest wiedza w zakresie mechaniki ich działania. Zawód mechanika to gotowości do działania w niekorzystnym środowisku. W większości warsztatach ma się dużą styczność z różnymi olejami czy smarami i lakierami. W zawodzie mechanika samochodowego może się okazać przydatna także umiejętność spawania, frezowania, szlifowania, czy toczenia. Niezbędne jest w tym zawodzie również posiadanie prawa jazdy na pojazdy, których naprawą mechanik ma docelowo się zajmować. Mechanik, żeby wiedzieć, czy wszystko działa, jak należy, sam musi wykonać jazdę próbną i sprawdzić dokładnie. Profesjonalista przede wszystkim powinien znać odpowiednie programy diagnostyczne i wykazywać się wiedzą teoretyczną w zakresie części samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *